OXFORD GERMAN NETWORK

 

Facebook iconTwitter icon

Oxford German Network banner image

Results Oxford German Olympiad 2023

Oxford German Olympiad 2023: KOCHKUNST BACKLUST ESSKULTUR

The winning entries

The results for our 11th Oxford German Olympiad are in! Our panel of judges found it extremely hard to pick the winners from such a vast amount of mouth-watering entries. A big thank you to all participants and their teachers.

Click on the names below to see the winning entries!
Note: some links lead to external webpages (YouTube etc.) or downloadable files.

 

Years 5 and 6 (age 9-11):

1. Create an illustrated menu for a German, Austrian or Swiss restaurant and include the names of 10 different dishes.

Winner (joint): Floyd Sivel-Dimond
Winner (joint): Hugh Bowden
Winner (joint): Yasmin Hindmarsh
Winner (joint): Enitan Ajeigbe
Runner-up (joint): Aashikaa Shathesh Khanna
Runner-up (joint): Raymond Chen
Runner-up (joint): Barnaby Lott
Runner-up (joint): Anthony Hamilton
Highly Commended: Erin Butcher
Highly Commended: Elliot Walsh
Highly Commended: Ameya Lamichhane
Highly Commended: Lybah Syed
Highly Commended: Safaa Noor Ali
Commended: Drew Bowers
Commended: Sam Lee
Commended: Leah Wacogne
Commended: entrant wants to stay anonymous
Commended: Hana Gibbon

2. You are a famous Konditor (pastry chef) in Vienna. Design a showpiece cake for the Wiener Opernball gala dinner and give your drawing or painting 15 labels.

Winner (joint): Sabiha Sarwar
Winner (joint): Sophie Kelly
Runner-up (joint): Zara Ahmad
Runner-up (joint): Amelia Kassam
Highly Commended: Charlie Pablo
Highly Commended: Meghan Greaves
Highly Commended: Narges Khan Mohammad
Highly Commended: Laden Elmi
Highly Commended: Olivia Liu
Highly Commended: Camilla Thirlby
Highly Commended: entrant wants to stay anonymous
Commended: Hannah Badul
Commended: Lucia Belal
Commended: Neve Faulkner
Commended: Sennen Rustom
Commended: Maitri Patel

3. Draw a landscape (e.g. forest, mountains, meadows) in a German, Austrian or Swiss location with plants that grow there and that can be used for food. Name the landscape and the region it is in, and give each plant a label.

Winner: George Bangs

 

Years 7 to 9 (age 11-14):

1. Write about a day in your life as an apprentice chef in a busy Berlin hotel kitchen.

Winner: Tamim Islam
Runner-up (joint): Neriah Ossei
Runner-up (joint): Ellise Shakeel
Highly commended: Eliora Chidi
Highly commended: Filipp Boyarov
Commended: Renia Ganguly
 

2. Create a short video instructing viewers how to cook a German, Austrian or Swiss dish of your choice.

Winner (joint): Isla Gouldson
Winner (joint): Maria-Alexandra Papadaki
Runner-up (joint): Isi Holdom
Runner-up (joint): Ellie Lichtenhein
Highly commended: Emilia Scaber
Highly commended: entrant wants to stay anonymous
Highly commended: Niamh O'Connor-Riley
Commended: Lucas Bennell
Commended: Georgia Thomas
Commended: Julia Boots

3. Listen to the Austrian poet Ernst Jandl reading his poem “Auf dem Land”, https://www.lyrikline.org/de/gedichte/auf-dem-land-1237, and work out what animals and insects feature in it. Draw and label them, add a traditional Austrian recipe that relies on one of the animals/insects, and also include a vegetarian or vegan alternative recipe.

Winner: Amelia Mowla
Runner-up: Alexander Simpson
Highly commended: Katy Thody
Highly commended: Arie Biju
Commended: Jessie Walk

Years 10 and 11 (age 14-16):

1. Write a story about two children from different cultural backgrounds becoming friends through food.

Winner (joint): Neve Jeffery
Winner (joint): Mariia Oleksiyenko
Runner-up: Evie Hopkins
Commended: Klara Fazel
Commended: Naomi Wilkinson
Commended: Lea Feiereisen

2. Create an online exhibition about various kinds of bread in German-speaking countries, including captions with information about the name, ingredients and how it is made.

Winner: James Howard
Runner-up: Oona Lamont
Highly commended: Shivani Shree Kannan
Commended: Anviti Venkateshwaran

3. “Was essen wir im Jahr 2100?” Give a video presentation on the topic.

Winner: Samantha Cheng
Runner-up: Maria Symeonidis

 

Years 12 and 13 (age 16-18):

1. Create a brochure or website for a food project linking different communities within a German-speaking country.

Winner: Kyla Farha
Commended: Ziyi Yang
 

2. “Wie sichern wir eine nachhaltige Zukunft für unsere Nahrung?” Plan a conference on food sustainability for 16-18 year olds including the advertisement and programme with keynote lectures and topics for roundtable discussion sessions.

Winner: Beatrix Comey
Runner-up: Anna Bradley
Highly commended: Kristina Akova
 

3. Research the food culture of a society anywhere in the world in a period before 1800 and write EITHER an essay about it OR a story about that period in which food plays a part.

Winner: Mary Imlah
Runner-up: Kitty Brown
Highly commended: Nathan Diamond
Highly commended: Hannah Barlow
Commended: Catherine Gaskill
Commended: Cian Sutton-Johal

 

Open Competition for Groups or Classes (2-4 participants)

1. Create a humorous video sketch featuring food.

Winner: Niamh Walsh, Alys Wood, Meg Joyner, Brooke Logan
Runner-up: George Tysome, Lucas Hobson, Daniel Wicks

2. Develop an action plan for a crisis such as a natural disaster or war in which there is a sudden food shortage. Define the nature of the crisis in the headline and present the action plan in an impactful social media post for the local population.

Winner: Savannah Shepstone, On-hou Tsui, Christian Schradi, Jan Mohamed
Runner-up: Tara Sinfield-Hain, David Newsom, Yijian Yang, Lev Rozanov

 

3. Organise a German bake-off in your school and create a video of the competition highlights.

Winner: Omobolaji Olufemi, Ayla Brianna Conteh, Laura Samuelson
Runner-up: Meena Manoj, Sreevidya Somayajula

 

Discover German - Taster Competition (1-3 participants with no prior experience of studying German)

Years 7 to 9: Find a traditional recipe for Rouladen, Käsekuchen or Schwarzwälder Kirschtorte. Choose one of them and produce a list of 7–12 ingredients. Then create a list of alternative ingredients that would make the dish suitable for a vegan, and present your two lists attractively with a drawing or painting of the dish.

Winner: Amelia Kumar
Runner-up: Olivia White

 

Years 10 and 11: Create a crossword puzzle or game that includes the names of 15 vegetables and/or fruits.  

Winner: Daniel Carruthers

 

ROUND 2   

Oxford German Network Essay or Video Task
TASK:
"Entrants should choose one of the following two topics:
1) Mein Leben während Corona or 2) Mein Leben im Jahr 2033 and write an essay (300 – 500 words in total) or create a video (max. 5 min.)"

Winner: Anna Bradley
Runner-up: Suedaba Navid
Highly commended: Fabian Bestrova